Obróbki blacharskie – wymogi

Obróbki blacharskie – wykonywane na dachu – to niezwykle istotny element całej konstrukcji, bowiem od tego zależy, czy narazimy dom na przenikanie wody, jednocześnie przedłużając żywotność dachu. Zadbajmy szczególnie o wszystkie łączenie pokrycia z pozostałymi elementami dachu, np. w postaci załamań czy styków. Zanim jednak zdecydujemy się na obróbkę blach, powinniśmy pamiętać o kilku niezbędnych – a zarazem uniwersalnych – ... Przeczytaj więcej »

Gwintowanie (prętów) na zawołanie

Precyzyjne nakręcenie śruby wymaga nie lada doświadczenia w gwintowaniu, które umożliwia uzyskanie nacięcia. Potrzeba jednak wybrać odpowiednią technikę gwintowania (np. ręczna czy mechaniczna), natomiast gwintowniki będą takie same niezależni od zastosowanej metody. Przy gwintowaniu ręcznym niezbędny będzie zakup odpowiedniego uchwytu oraz gwintowników prostych. Pierwszy z nich – zamiennie określany narzynakiem – zazwyczaj okazuje się nieoceniony przy rozpoczęciu gwintowania otworu. Z ... Przeczytaj więcej »

Elementy metalowe a frezowanie

Frezowanie – jak już zdążyliśmy wielokrotnie wspomnieć – jest popularnym sposobem obróbki skrawaniem, który wyróżnia się tym, że praca ostrzy nigdy nie jest jednoczesna, a frezarka – urządzenie do frezowania – służy do wykonywania otworów w materiale za pomocą ruchu obrotowego. W przypadku elementów metalowych, frezowanie obwodowe odbywa się na dwa sposoby. Albo przeciwbieżnie, czyli krawędź narzędzia porusza się w ... Przeczytaj więcej »

Półautomat spawalniczy MIG/MAG – rodzaje, zastosowanie, charakterystyka

Półautomat – określany też jako migomat – spawalniczy jest wykorzystywany praktycznie przy każdym przemyśle spawalniczym (np. stocznie, przemysł ciężki, rurociągi) i zazwyczaj służy do obróbki blach cienkich. A w jaki sposób dobrać urządzenie, jeśli na rynku znajdziemy tak wiele dostępnych maszyn spawalniczych? Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że półautomat spawalniczy charakteryzuje się większą stabilnością i trwałością. Nie trzeba nieustannie ... Przeczytaj więcej »

Quo vadis, obróbko skrawaniem?

Rozwój metod kształtowania materiałów spowodował, że wzrosła nie tylko precyzja obróbki rur czy blach, ale również mamy do czynienia z obróbką skrawaniem na większych prędkościach. Pozwala to w znacznym stopniu zwiększyć wydajność ubytkową, nie zapominając o gwarancji lepszej jakości obrobionej powierzchni, a co za tym idzie również potrzebne są zdecydowanie mniejsze siły skrawania. Cały proces jest dużo bardziej przewidywalny. Pracownicy mają ... Przeczytaj więcej »

Rodzaje zgrzewania. Część 2

W pierwszej części artykułu dość dogłębnie przeanalizowaliśmy zgrzewanie elektryczne (zwane również iskrowym lub oporowym), które świetnie sprawdza się np. przy gwintowaniu, choć zapomnieliśmy dodać, w jaki sposób należy dobierać materiały. Najlepiej stosować metalowe elementy, które posiadają jednakowy skład chemiczny, np. stal węglowa, ewentualnie zbliżony (stal węglowa ze stalami stopowymi). Jeśli w odpowiedni sposób poprowadzimy sam proces zgrzewania (dobierzemy właściwą temperaturę, ... Przeczytaj więcej »

Rodzaje zgrzewania. Część 1

Zgrzewanie – jak już zdążyliśmy na niniejszym blogu wspomnieć – to bardzo skuteczna technika zespalania różnego rodzaju materiałów (także niemetalowych), której działanie polega na powstawaniu na powierzchni styku łączonych wspólnych ziaren. Efekt końcowy tego procesu jest w dużej mierze uzależniony od zastosowanej temperatury, siły docisku, a także czasu trwania. Zazwyczaj elementy nagrzewane są aż do temperatury topnienia. Różne są nie ... Przeczytaj więcej »

Frezowanie – mini kompendium wiedzy

Frezowanie to jedna z metod obróbki skrawaniem, która polega na tym, że narzędzie wykonuje ruch obrotowe, natomiast ruch posuwowy – obrabiany przedmiot, rzadziej narzędzie. Aby wykonać frezowanie, konieczne jest użycie narzędzia, które nazywamy – od nazwy czynności – frezarką. Ten rodzaj obróbki stosowany jest zarówno przy nacinaniu wintów, frezowaniu rowków czy płaszczyzn, a nawet powierzchni kształtowych. W wyniku frezowania usuwana ... Przeczytaj więcej »

Tłoczenie i wykrawanie na zawołanie

Jeśli mielibyśmy porównać te dwa procesy, to z pewnością tłoczenie jest dużo bardziej wymagające, dlatego nie obędzie się bez odpowiedniego planowania, które obejmuje wszelkie normy bezpieczeństwa, dobór sprzętu, który będzie nam służył do obróbki blachy, a także odpowiednie materiały, nie zapominając o przewidzianym czasie na realizację całego procesu. Oczywiście należy wziąć poprawkę staż pracy danego pracownika. Doświadczeni fachowcy potrzebują o ... Przeczytaj więcej »

Bezpieczne spawanie

Wybór właściwego sprzętu do spawania, a także umiejętności pracownika, czasem mogą okazać się nie wystarczające, gdy mamy do czynienia z stopami aluminium czy innych trujących substancji, dlatego niezbędne jest zapoznania się z zasady BHP, aby w miejscu pracy nie doszło do żadnego wypadku. Niezależnie od tego, czy dokonujemy obróbki rur czy blach, priorytetem powinno być nasze zdrowie. Szczególnie groźne może ... Przeczytaj więcej »